Praćenje specifične migracije ftalata iz materijala i predmeta koji dolaze u dodir s hranom
Što su ftalati?
Ftalati su grupa spojeva koji se često koriste kao omekšivači za povećanje fleksibilnosti i trajnosti plastike i prisutni su u brojnim svakodnevnim proizvodima, uključujući hranu, zrak i okoliš. Međutim, ftalati su endokrini disruptori i posljedično su štetni za ljudsko zdravlje. Ftalati se mogu pronaći u proizvodima koji dolaze u kontakt s plastikom tijekom proizvodnje, pakiranja ili isporuke. Unatoč kratkom poluživotu u tkivima, kronična izloženost ftalatima nepovoljno će utjecati na endokrini sustav i funkcioniranje više organa, što ima negativne dugoročne učinke na uspjeh trudnoće, rast i razvoj djeteta te reproduktivni sustav u male djece i adolescenata. Zbog njihove široke uporabe i potencijalnih zdravstvenih rizika, određivanje ftalata je važan parametar u praćenju zdravstvene ispravnosti predmeta koji dolaze u dodir s hranom. Najčešće analizirani ftalati su Di-(2-etilheksil) ftalat (DEHP), Dibutil ftalat (DBP), Benzil butil ftalat (BBP), Di-n-oktil ftalat (DnOP), Diizononil ftalat (DiNP) i Diizodecil ftalat (DiDP). Osim njih, važno je spomenuti i druge prisutne ftalate poput Di-metil ftalata (DMP) i Di-etil ftalata (DEP), koji također mogu utjecati na zdravlje.
Što je specifična migracija?
Specifična migracija odnosi se na migraciju pojedinačne tvari iz materijala ili predmeta u hranu. Testiranje specifične migracije provodi se koristeći modelne otopine za simulaciju različitih vrsta hrane tijekom testiranja specifične migracije. One su definirane tako da oponašaju masne, vodene, kisele i alkoholne karakteristike hrane. Testiranja specifične migracije se provode pod najekstremnijim predvidivim uvjetima koji se mogu očekivati tijekom stvarne upotrebe, uključujući rok trajanja i temperaturu pri dodiru s hranom.
Migracija ftalata iz ambalaže
Prisustvo ftalata u hrani, koje nastaje kao rezultat migracija iz ambalaže, može značajno varirati ovisno o vremenu skladištenja hrane u takvim ambalažama. Duže skladištenje može dovesti do veće migracije ftalata. Ovo je posebno izraženo u ambalaži koja sadrži visoku koncentraciju omekšivača ftalata, kao što su neki tipovi plastične ambalaže napravljene od PVC-a.
Faktori poput temperature, sastava hrane i vrste ambalaže imaju ključnu ulogu u brzini i opsegu migracije. Ftalati su lipofilni spojevi stoga masna hrana poput sira i mesa može potaknuti veću migraciju ftalata jer lipidi u hrani mogu djelovati kao otapala. Viša temperatura, kao što je to slučaj tijekom ljetnih mjeseci ili prilikom skladištenja hrane u blizini izvora topline, može ubrzati migraciju ftalata.
Preduvijet za uspješnu analizu ftalata je pažljiva priprema uzorka nakon čega se uzorci analiziraju korištenjem plinske kromatografije spojene s masenim spektrometrom (GC-MS). Ova tehnika omogućuje visoko selektivno i osjetljivo određivanje ftalata.
Zakonodavni okvir u analizi ftalata
Obzirom da ne postoji regulativa koja bi određivala najviše dozvoljene koncentracije ftalata u hrani, prisustvo ftalata je regulirano kroz zakonsku regulativu koja prati materijale koji dolaze u kontakt s hranom kroz Uredbu 10/2011 od 14. siječnja 2011. o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom.. Uredbom 10/2011 definirane su i granice specifičnih migracija tvari koje se mogu koristiti kao zamjena za ftalate, a koje imaju sličan ili isti učinak u tehnologiji proizvodnje plastičnih materijala na pr.: adipati, citratni esteri, sebacati i epoksidirano sojino ulje.
Ftalati se najviše spominju kao zagađivala iz plastičnih materijala koji su u dodiru s hranom, ali ne treba zanemariti i ograničenja koja su navedena u Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom (NN 125/2009) gdje treba obratiti pažnja na specifične zahtjeve za papir i karton koji dolaze u neposredan dodir s hranom, a proizvedeni su recikliranjem.
Slika 1. Ftalati u kozmetičkim proizvodima
Analiza ftalata u Sample Control-u
Sample Control d.o.o. vodeći laboratorij za ispitivanja u Hrvatskoj ima akreditirane metode za analizu ftalata u materijalima koji dolaze u kontakt s hranom, analizu ftalata u igračkama prema Uredbi 1907/2006 o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) i osnivanju Europske agencije za kemikalije te analizu ftalata u kozmetičkim proizvodima prema Uredbi 1223/2009 kojom je zabranjena prisutnost ftalata u kozmetičkim proizvodima.
Određivanje količine glutena u hrani
Proteinsku frakciju gluten nalazimo u pšenici, raži, ječmu i zobi. Glijadin i glutenin su glavni proteini glutena pšenice te su zajedno sa sekalinom iz raži, hordeinom iz ječma i aveninom iz zobi poznati pod nazivom gluten.
Alergeni u hrani: Značaj, regulacija i izazovi u prehrambenoj industriji
Alergeni u hrani predstavljaju važno zdravstveno pitanje zbog rastućeg broja osoba koje pate od alergijskih reakcija na određene sastojke u hrani. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), prevalencija alergija na hranu varira, ali se procjenjuje da oko 1-3% odraslih i 4-6% djece diljem svijeta pati od ovih stanja. Učinkovita regulacija i informiranje potrošača ključni su elementi u smanjenju rizika od alergijskih reakcija, od blagih simptoma do anafilaktičkih šokova, koji mogu biti opasni po život.