Mikroplastika u kozmetici
Sintetički polimeri, zahvaljujući brojnim korisnim svojstvima, našli su primjenu u gotovo svim područjima ljudske djelatnosti. S vremenom, proizvodi od plastike završavaju u okolišu, gdje se uslijed različitih fizikalnih i kemijskih procesa razgrađuju na manje čestice. Tako nastaju krute, u vodi netopive čestice plastike — makroplastika (>5 mm), velika mikroplastika (1–5 mm) i mikroplastika (1 µm – 1 mm), prema međunarodnim standardima.
Mikroplastika se može klasificirati prema vrsti polimera (npr. PE, PP, PVC) ili prema načinu nastanka. Primarna mikroplastika namjerno se dodaje u proizvode (npr. piling u kozmetici), dok sekundarna mikroplastika nastaje raspadanjem plastičnih proizvoda, poput ambalaže.
Zbog različitih aditiva, toksičnih tvari ili patogenih mikroorganizama koje može nositi, mikroplastika može imati štetne učinke na ljudsko zdravlje. Posebnu zabrinutost izazivaju nalazi mikroplastike u plućima, krvi i majčinom mlijeku.
U skladu s novom europskom regulativom Uredba 2023/2055, o izmjeni Priloga XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) u pogledu mikročestica sintetičkih polimera, ograničena je upotreba mikroplastike koja se namjerno dodaje proizvodima, uključujući i kozmetiku. Cilj je smanjiti njezino ispuštanje u okoliš za 30 % do 2030. godine. Uredba obuhvaća sve netopive, sintetske polimerne čestice manje od 5 mm koje su otporne na razgradnju.
Točna identifikacija vrste, veličine i količine čestica mikroplastike provodi se sofisticiranim tehnikama kao što su FT-IR i Raman spektroskopija.
Laboratorij Sample Control razvio je i akreditirao metodu za analizu mikroplastike u kozmetici 2023. godine, koristeći Raman mikroskopiju. U 2024. godini dodatno smo proširili kapacitete nabavom nove opreme, što nam omogućuje još bržu i detaljniju analizu.
Uz vodeću tehnologiju i akreditirane metode, naš laboratorij nudi pouzdanu i sveobuhvatnu analizu mikroplastike u kozmetičkim proizvodima.
Sample Control proširuje usluge najmodernijom MALDI-TOF MS tehnologijom za identifikaciju mikroorganizama
Sample Control s ponosom objavljuje nabavu novog MALDI-TOF MS (Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization Time of Flight) masenog spektrometra kojim se omogućuje brza i precizna identifikaciju mikroorganizama. Ova vrhunska tehnologija predstavlja ključni iskorak u laboratorijskoj dijagnostici, osiguravajući klijentima pouzdane rezultate u rekordnom vremenu.
Prisustvo i kontaminacija mesa perfluoroalkilnim (PFAS) spojevima
Perfluoralkilni spojevi (PFAS) je skupni naziv za vrlo veliku skupinu fluoriranih spojeva, uključujući oligomere i polimere, koji se sastoje od neutralnih i anionskih površinski aktivnih spojeva visoke toplinske, kemijske i biološke inertnosti. Perfluorirani spojevi su općenito hidrofobni, ali i lipofobni i stoga se neće nakupljati u masnim tkivima kao što je to obično slučaj s drugim postojanim halogeniranim spojevima. Važna podskupina su (per)fluorirani organski surfaktanti, kojima pripadaju perfluorooktanski sulfonat (PFOS) i perfluorooktanska kiselina (PFOA). Za PFOS i PFOA, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) utvrdila je podnošljivi dnevni unos (eng. TDI) za ljude od 150 ng/kg tjelesne težine i 1,5 μg/kg tjelesne težine dnevno (EFSA 2008.).