Teški metali u tlu

AutorSample Control
Datum11. veljače 2025.
TagINFORMACIJE
hero image
POVRATAK NA SVE NOVOSTI

Važnost tla za život

Tlo, latinski „humus“, predstavlja osnovu ljudske civilizacije i ključni resurs za prehranu i opstanak. Njegova kontaminacija teškim metalima, poput olova i kadmija, izravno ugrožava plodnost tla i sigurnost prehrambenih lanaca. Kao neobnovljiva sirovina, tlo osigurava uvjete za rast biljaka, što ga čini vitalnim za održavanje ekosustava i poljoprivredne proizvodnje. Međutim, intenzivan razvoj poljoprivrede i industrije doprinio je onečišćenju tla, što izaziva zabrinutost zbog potencijalnih posljedica na okoliš i ljudsko zdravlje.  

Problematika teških metala u tlu

Teški metal

Glavni izvori

Posljedice na zdravlje i okoliš

Izvori

Olovo (Pb)

Industrijske otpadne vode, otpad

Neurotoksičnost, utjecaj na razvoj djece

WHO, UNEP

Kadmij (Cd)

Industrijske otpadne vode, otpad

Toksičnost za bubrege, smanjenje plodnosti tla

UNEP, znanstveni radovi

Živa (Hg)

Spalionice otpada, rudarenje zlata

Akumulacija u hranidbenim lancima, neurotoksičnost

EPA, toksikološki izvještaji

Krom (Cr)

Kožarski procesi

Toksičnost za biljke i ljude

Studije o industrijskom zagađenju

Bakar (Cu)

Gnojiva, pesticidi

Inhibicija rasta biljaka

Agronomski izvori

Cink (Zn)

Gnojiva, pesticidi

Toksičnost u višim koncentracijama

Ekotoksikološki izvještaji

Arsen (As)

Rudarenje, spaljivanje ugljena

Kancerogenost, kontaminacija voda

WHO, ekološke studije

 

Teški metali kao što su kadmij (Cd), krom (Cr), bakar (Cu), živa (Hg), nikal (Ni), olovo (Pb), cink (Zn), molibden (Mo), arsen (As) i kobalt (Co) mogu se akumulirati u tlu zbog prirodnih i antropogenih aktivnosti. Na primjer, kadmij i olovo često dolaze iz industrijskih otpadnih voda i otpada, krom iz kožarskih procesa, bakar i cink iz gnojiva i pesticida, dok arsen može potjecati iz rudarskih aktivnosti i spaljivanja ugljena. Živa se akumulira zbog emisija iz spalionica otpada i rudarenja zlata, dok je nikal povezan s metaloprerađivačkom industrijom. Njihova prisutnost može uzrokovati:

  • Oštećenje bilja i smanjenje uroda.

  • Promjenu fizikalno-kemijskih svojstava tla.

  • Kontaminaciju hranidbenih lanaca, što može ugroziti ljudsko zdravlje.

Teški metali ne razgrađuju se u okolišu i imaju dugotrajne posljedice. Stoga je ključno provoditi kontrolu i analize kako bi se smanjio njihov negativan utjecaj.

Zakonske regulative

Kako bi se smanjilo onečišćenje tla i zaštitilo zdravlje ljudi, donesene su zakonske regulative koje definiraju granične vrijednosti teških metala u tlu. Među najvažnijim regulativama su:

  • Pravilnik o zaštiti poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja (NN 71/2019), koji propisuje maksimalne koncentracije olova (Pb) od 50 mg/kg, kadmija (Cd) od 1 mg/kg i žive (Hg) od 0,5 mg/kg u poljoprivrednom tlu.

  • Pravilnik o gnojidbenim proizvodima u skladu s Uredbom (EU) 2019/1009 Europskog parlamenta i Vijeća, koji regulira sastav i stavljanje gnojidbenih proizvoda na tržište.

Ove regulative imaju za cilj sprječavanje akumulacije štetnih tvari u tlu i osiguravanje sigurnog uzgoja hrane.

Teški metali u tlu - 2.png

Analiza metala u tlu

Prepoznavši važnost kontrole teških metala za donošenje odluka u gospodarenju tlom, Sample Control nudi stručne usluge analize tla uz korištenje najsuvremenije opreme i metoda te osigurava pouzdane i točne rezultate. Naše usluge uključuju:

  • Pripremu uzoraka tla mikrovalnom digestijom.

  • Analizu teških metala metodom ICP-MS-a

Zaštita tla od onečišćenja teškim metalima ključna je za održivost ekosustava i ljudsko zdravlje. Redovite analize i poštivanje zakonskih regulativa osiguravaju sigurnu i produktivnu upotrebu ovog vrijednog resursa. Obratite nam se s povjerenjem za stručnu i preciznu analizu tla.